-->

Uygar (Garry Young) ile Röportaj

Merhaba arkadaşlar, yeni moderatörümüz Uygar nam-ı diğer Garry Young ile yaptığımız röportaj sizlerle.

Öncelikle Röportaj isteğimi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim.
Rica ederim, röportaj etmek isteyerek sizler beni onurlandırdınız.
 Uygar bey,  Sizi  devlet kademelerinde ve ülkemizin önemli gazetelerinin sponsorluğunda sıkça görmemize rağmen hakkınızda pek bir bilgimiz yok. Bize kendinizi tanıtır mısınız?
 Oyuna ilk başladığım zaman adım Garry Young'dı. Eylül başında başladım oyuna ve ilk başladığım zaman Türkiye'de aktif değildim. Amerika'ya taşınmıştım ve orada aktif olmaya başladım. Gerek siyasi gerek ekonomik anlamda Amerika'da tartışılamaz bir etkim mevcut. O sıralarda 20'ye yakın altın madenim bulunmaktaydı ve Omega Holding'in sahibiydim.

 Şuan Amerikada yer alan en büyük partilerin kurucuları benim arkadaşımdır. Hatta bir tanesinin yan kuruculuğunu yaptım. Amerika'da devam ederken HayataFransızAdam (Fatih)'ın, askeri bir birim kurmak istediği makalesine denk geldim şans eseri ve başvurdum. Sonrasında KARARGAH kurulmuş oldu ve şuanda olduğum yere kadar yükseldim.

Gerçek hayatımla ilgili olarak 22 yaşında, Makine Mühendisliği okuyan bir öğrenci olduğumu belirtebilirim.

 Eylül ayında başladım dediniz. Peki, bu oyuna nasıl başladınız?
Google Play Store'da oyunun mobil aplikasyonunu görmemle başlamış oldum. Benimle beraber oyuna inanılmaz bir nüfus  akımı oldu zaten.

 Yabancı dilinizin oldukça iyi olduğunu gerek açtığınız makalelerde gerekse Amerika da yapilanmanizdan görebiliyoruz. Yabancı dilinizin iyi olması eğitiminiz ile mi alakalı yoksa yurt dışında mı yaşıyorsunuz?

İlk Kadıköyde doğduktan sonra babamın iş gereği 1 yaşındayken Amerikaya taşınmıştık. 2 sene orada kaldıktan sonra 3 yaşında tekrar başka yere taşınmıştık. İngilizcem oradan gelmektedir. Kulaktan dolmadır. Bir nevi yarı ana dilim gibi.

Yeni moderatör oldunuz öncelikle hepimiz için hayırlı olsun. 
Oyuna baslamanizdan henüz 3 ay gibi bir süre geçmesine rağmen moderatör olabildiniz. Bu başarınızı neye bağlıyorsunuz?
Hayırlısı olsun, teşekkür ederim.

Sanırım aktif olmama ve ingilizce seviyeme.
Moderatör olmak için özel bir başvuru mu yapıyorsunuz ? Yoksa oyun adminleri size teklif mı sunuyor?
Moderatör olmak için oyunun destek kısmından başvuru da bulunuyorsunuz. Alım yapılacağı zaman Admin size oyun içinden ulaşıyor.
 Moderatör olmanızdan kısa bir süre geçmesine rağmen  hayatınızda neler değişti? (halkın tepkisi, aktiflik durumu, dikkat vsvs)
Halkın tepkisi 2'ye bölünmüş haldeydi. Chatin küfürlerden arındığını görenlerin sevinci ve fazla ban atılıyor diye şikayet edenler. Bir de tabii taraf tuttuğumu düşünüp özelden küfür edenler vardı.

Aktiflik durumum da bir şey değişmedi her zamanki kadar aktifim ama sorduğunuz gibi, dikkat ettiğim konular değişti, önceden chatin yüzüne bile bakmazdım yalan söylemiyim :) Şimdi olabildiğince chate bakıp temiz tutmaya çalışıyorum, makaleler cabası:) 
 Açıkcası bende sevinen taraftayım:) 

Her emeğin karşılığı vardır. Peki, moderatörler ne kadar kazanıyor? Maaşlar oyun parası mı yoksa TL üzerinden mi yatırılıyor?(özelse miktarı belirtmeyin ama ben ödeme yöntemini merak ediyorum:)  )
En samimi içtenliğimle söylüyorum ki, moderatörlüğe başladığım gibi ücreti hiçbir şekilde hiçkimseye sormadım smiley O yüzden hiçbir fikrim bulunmamaktadır. Fazla olduğunu zannetmiyorum ama :) 
Moderatörlerin kullanıcıları denetleme dışında bilmediğimiz bir görevleri var mı?
Moderatör olarak kullanıcıların kullandıkları resimlerden, chatte yazdıkları her kelimesine, makale içeriğinden oyuncunun adına kadar hiçbir şeyin kurala aykırı olmadığından emin olmalıyız.

 Siz ve moderatörlük hakkında yeterince  bilgilendiğimizi düşünüyorum. Şimdi ülkemizdeki durumlar hakkında düşüncelerinize geçelim

Ülkemiz yeni bir savaştan çıktı. Her gün  Ruslar savaş hazırlığında diye makaleler açılıyor. Siz de yakın tarihte bir savaş çıkacağını öngörüyor musunuz? Savaş konusunda halkımıza ne söylemek istersiniz?
Ruslarla (Soviet Union) ile aramızda Ocak başına kadar saldırmazlık anlaşması mevcut. O zamana kadar bir savaş gerçekleşmesini beklemiyorum.

Şuan EU dan ve Ruslardan bazı kesimler darbeler ve ayaklanmalar yoluyla dolaylı yoldan savaşa devam ediyor. Bu arkadaşlar tabii ki de enerji sıkıntısı olmayan arkadaşlar. Ancak yakın tarihte ciddi bir savaş beklentisi içerisinde değiliz. En azından Ocak başına kadar. O zamana kadar İstanbulu 1. yapacak ve yeni aldığımız toprakları geliştirmeye odaklanacağız.
İstanbul'u 1. Yapacağız dediniz. Aslında bundan önce yapılan ankette yeni toprakları gelistirmeye karar verilmişti halkımız tarafından. Geçtiğimiz sabah Hayata Fransız adam sürpriz bir şekilde İstanbul projesini tekrar ülke gündemine aldı. Ve yaptığı atılım ile 7. Sıradan 3. Sıraya getirdi bile.

Sizce 1. Olma süreci kaç günlük bir süreye yayılır?

Halkımızın oylaması sonucunda DEVLET Bütçesini (Halkın yaptığı bağışları) yeni alınan toprakları geliştirmeye harcadık. İstanbulu 7. sıradan 3. sıraya yükseltmiş olmamız, HayatFransızAdam'ın gerçek parayla kaynak almış olmasındandır. Ne kadar süreceği muamma, ancak ekonomik seferberlik devam etmektedir, halkımız bağışlarını esirgemediği sürece en kısa zamanda 1. yapabileceğimize inanıyorum.

Savaştan yeni çıktığımız için bağış önceliği 2. plana atıldı ve şuan bütün vatandaşlarımızın kendilerini toparlamaları gerektiği düşüncesindeyiz.
  Son yaptığımız savaş sonrası bölgelerimiz çoğaldı,sınırlarımız genişledi. Ülke yönetimi eyalet sisteminde karar kıldı. Peki nedir bu eyalet sistemi? Bölgeler açısından faydalari nelerdir?

Eyalet sistemi, birden fazla bölgeyi  (2-3) tek bir valiye bağlamaktır. Bunun en büyük faydası valilerle olan iletişim olacaktır. Türkiye'nin içişleriyle direkt olarak ilgilenmediğim için sadece yüzeysel yorum yapıyorum.

Ekonomi Bakanımız ve HayataFransızAdam konu üzerinde mutlaka düşünmüşlerdir. Vali, hangi bölgeyi geliştireceğine kendisi karar verecek. En çok hangi bölgenin gelişmeye ihtiyacı varsa ona odaklanacaktır. Sonrasında her kendisinin yönettiği bölgeleri eşit düzeyde ileriye taşıyacaktır.

Bunun bir diğer faydası, eğer bir bölge çok kötü durumdaysa ve vergiler yoluyla kaynak sağlaması için fabrikası da yoksa, yanına başka bir bölge eklendiği zaman ve o bölgede çalışılıp kaynak geliri varsa, bu kaynaklar eyalet kasasına gider ve durumu kötü olan bölgeye de yatırım yapılır.

Romanya verilecek topraklar hakkında dc üzerinden ortak bir karar alınmış olsa da geçtiğimiz günlerde yaptığımız ankete göre halkımızın en çok Romanya'ya verilen topraklar hakkında bilgilendirilmek istediğini anladık.

Siz bu Romanya'ya verilen topraklar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Savaşın ilk gününden sonra yaklaşık olarak 15 toprak almıştık. Sonraki günlerde topraklarımızı 3 e kadar katladık. Savaş başlaadıktan sonra barış için ermenilerle görüşmeler başladı ancak şartlarımızı kabul etmeye niyetleri yoktu.


Biz de EU ile yaptığımız görüşmeler sonucunda, Romanya'nın teklifi olan, "Eğer savaşa devam edeceksek yardımlarımız için Avrupadaki 4 toprağı alırım" dedi. Bunun üzerine savaş devam etti. Romanya'nın savaşta bize olan desteği küçümsenemez ve azımsanamaz. Bundan dolayı anlaşma gereği 4 toprağı onlara devretmiş olduk. Bu tamamen gerçekleşmiş olan olaydır. Kendi şahsi fikrimi içermez.

 Yani başta anlaşılan toprakları tek verdik. Diğer gelişmemiş toprakları verme durumu yok öyle mi?
Hayir yoktur.
 Geçtiğimiz günlerde öz holding ile hayata Fransız adam arasında istenmeyen olaylar yaşandı. Burda amacım polemik yaratmak değil. Hayata Fransız adamın hesap satması söz konusuydu. Hala satmayı düşünüyorum mu? Bu konu da bilginiz var mı?
Olaylar yaşanırken de açıklandığı gibi suan kendisi artık satmayı dusunmuyor. 

Son zamanlarda great armenianin dağılması ile oluşan boşluklardan çoğu  kişinin devlet kurma fikri olduğunu görüyoruz. Sizin bu kurulacak küçük devletler hakkında fikriniz nedir?
Afrikadaki devletlere bizler karismiyoruz. Bizi ilgilendirmiyorlar. Arap yarimadasindaki devletleri tek tek alacagiz.

 Son yapilan aciklamayla beraber TGA ve AOG'a 1 er toprak verilecek. Sebebi yine aciklamada mevcut ancak kisaca belirtmek gerekirse. Baskentlerini Dunyadaki topraklarina tasiyacaklar bu sayede dunyanin herhangi bir yerinden acilacak olan saldirilara baskenti korumus olacaklar. Bunun disinda bir de Uydu Devlet kurulacaktir. Bunun da aciklamasi yapildi. Onun disinda kalan devletler bizi ilgilendirmiyor.

Birde son günlerde açılan makalelerde code partisinin tampon bir devlet kurması söz konusu.Halkımızın daha net anlaması için anlatır mısınız? Neden gerekli bu devlet?
İleride bir savaş başlarsa eğer ve toprak kaybetmeye başlarsak, elimizde kalan toprakları elimizde tutabilmek adına tampon bölgeye devredilir. Tampon bölge resmi olarak savaşa katılmadığı için, saldıran devlet tampon bölgeye saldırmaz, saldırdığı taktirde agresif /yayılmacı politika izleyen ve sevilmeyen devlet haline gelir.

GA ile olan savaşımızda GA'nın yaptığı gibi, topraklarını South Africa diye bir devlete verdi. Bazı topraklarını Soviet Union'a verdik, bazılarını bağımsız yaptı. Biz de aynı şekilde savaş durumunda kalırsak ve kaybetmeye başlarsak topraklarımızı o tampon devlete devredeceğiz.

Oruc Reis, Aogdan ayrılarak kendisine Türkiye de bir parti kurdu. Kısa sürede güzel bir destek buldu. Jöh partisinin Türkiye siyasetine katilması konusundaki düşünceleriniz nelerdir?
Kendisine basarilar dilerim :) Her siyasi partiye basarilar diledigimiz gibi :)

Son olarak moderatörlüğünüz açısından halkımıza  söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Küfür etmeyin. :)
Para dilenmeyin.
Chatte ve makalelerde her şeyi büyük harf yapmayın. Hepsi ban sebebi:) 

Bunca yoğun işleriniz arasında bize vakit ayırdığınız ve sorularımıza açık yüreklilik ile cevap verdiğiniz için teşekkür ederiz.
Rica ederim ne demek, benim için zevkti :) 

0 Yorum :

Yorum Gönderme

Yorum üzerinden dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz

*Bir Google Hesabınız yoksa Yorumlama Biçimi seçeneklerinden "Anonim" veya ad/url tıklayıp yorum yapabilirsiniz.

Adsense Reklam (Yayın Üstü)

Adsense Reklam (Yayın Ortası)

Adsense Reklam (Yayın Ortası)

Adsense Reklam (Yayın Altı)